شعبه مطهری : ۸۸۸۲۲۴۴۲ (۰۲۱)

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

سرگیجه ناگهانی

سرگیجه های ناگهانی انواع مختلفی دارند که معمولا همراه با علائمی نظیر سردرد، سبکی سر، تهوع، استفراغ، کم شنوایی، پری گوش،و یا به دنبال تغییر پوزیشن رخ می دهد.

در تقسیم انواع سرگیجه های ناگهانی وجود علائم دیگر حائز اهمیت است. در زیر به شرح بعضی از سرگیجه های ناگهانی با منشاء گوش می پردازیم.

سرگیجه های ناگهانی:

1. ضایعات سیستم تعادلی یک طرفه حاد:

معمولا سرگیجه های ناگهانی شدیدی که همراه با استفراغ و تهوع شروع می شوند و گاها علائم بیمار با حرکت سر تشدید می شود؛ به طوریکه بیمار نیازمند بستری در بیمارستان شود منشاء آنها عصب تعادل است؛ که این سرگیجه ها با درمان های دارویی و طی چند روز برطرف می شود. برای تشخیص این بیماری انجام تست VNG بسیار کمک کننده است.

2. ضایعات سیستم تعادلی یک طرفه مزمن:

در این موارد معمولا شکایت بیماران به صورت سرگیجه و یا گیجی نمی باشد و معمولا بیماران احساس عدم ثبات و عدم تعادل دارند. در این موارد معمولا بیماری هایی نظیر نورینوم آکوستیک، تومور عصب شنوایی، میتواند منشاء مشکل باشد. معمولا بیماران در این موارد شکایتی نظیر وزوز گوش یک طرفه، کم شنوایی یک طرفه و عدم تعادل ناگهانی به یک سمت را گزارش می دهند. در تشخیص این بیماران انجام تست های VNG ، ENG و ABR کمک کننده است.

چنانچه در شرح حال بیمار سرگیجه ناگهانی به دنبال تغییر پوزیشن بیان شود، بررسی گوش داخلی برای تایید یا رد بیماری سندرم سرگیجه وضعیتی خوش خیم اهمیت دارد؛ که تست های VNG VEMP و VHit کمک شایانی در تشخیص بیماری می کند. درمان این بیماران با توانبخشی سیستم وستیبولار و مانور درمانی می باشد.

اگر در شرح حال بیمار سرگیجه با شروع ناگهانی به همراه پری گوش، وزوز گوش، کم شنوایی و احساس سنگینی گوش به صورت یک طرفه یا دو طرفه وجود داشته باشد، با انجام تست EChocG و VEMP می توان به بررسی وتشخیص فشار مایع گوش داخلی پرداخت و در صورت تایید هیدروپس پری لنف ( پرفشاری مایع گوش داخلی) درمان دارویی و تغییر رژیم غذایی به درمان بیمار کمک بسیاری می کند.

3. ضایعات سیستم تعادلی دوطرفه:

در این موارد که به صورت ناگهانی و عدم تعادل به دو سمت رخ می دهد، بایستی مسمومیت های دارویی (اتوتوکسیتی) خصوصا مسمومیت با جنتامایسین را مد نظر قرار داد.

اشتراک گذاری این مطلب

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در google
Google+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *