شعبه مطهری : ۸۸۸۲۲۴۴۲ (۰۲۱)

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

سمعک هوشمند

سمعک هوشمند جدیدترین سمعک های موجود در بازار می باشند که قابلیت کنترل صداهای مزاحم محیط های مختلف است و شرایط خود را براساس نیازهای کاربر در محیط بطور بهینه ای تغییر می دهد.

سمعک هوشمند چیست؟

سمعک هوشمند به سمعکی گفته می شود که محیط را به صورت اتوماتیک شناسایی کند و براساس ویژگی های صوتی آن تنظیمات خود را تطبیق دهد.

سمعک هوشمند یکی از مدل های سمعک دیجیتال است و تکنولوژی های هوشمند را در خود جای داده است. معمولا سمعک هوشمند دارای تکنولوژی ها و خصوصیات پیشرفته تری نسبت به سمعک آنالوگ و سمعک دیجیتال می باشد.

 

تکنولوژی های سمعک هوشمند

سمعک هوشمند گفتار را از سر و صداهای اضافه (نویز) تفکیک میکند. معمولا گفتار و نویز با یکدیگر آمیخته می شوند و تفکیک آنها از یکدیگر کار سختی است. گفتار و نویز دارای خصوصیات و شرایط فرکانسی و طیفی متفاوتی هستند. سمعک هوشمند با استفاده از تکنولوژی های تمایز دهنده خود این صداها را از یکدیگر جدا می کند و هرکدام را به یک شکل تقویت می کند.

تکنولوژی دوگوشی سمعک هوشمند

سمعک هوشمند در سالهای اخیر تحولات زیادی را به همراه داشته است. سمعک هوشمند قابلیت ارتباط دوگوشی را بین سمعک ها برقرار می کند. با استفاده از این سیستم صدا های دریافتی از دو طرف با یکدیگر به اشتراک گذاشته می شود و هردو سمعک به صورت یک سیستم جامع عمل می کنند. سمعک هوشمند در هر گوش از دو میکروفون استفاده می کند و صدا را از جهت های مختلفی دریافت می کند. سیستم وایرلس دو گوش باعث جداسازی پیشرفته و سریع نویز و گفتار از یکدیگر می شود. میکروفون های دو سمعک با استفاده از سیستم وایرلس بهترین جهت یابی و دریافت عالی گفتار را برای فرد فراهم می کند. اگر فرد در محیطی قرار گیرد که صدا های اضافی دریافتی از یک طرف بیشتر باشد و گفتار از سمت مقابل بیشتر دریافت شود، سمعک سمت شلوغ به صورت اتوماتیک صدا را از سمت مقابل دریافت می کند و گفتار در هر دو گوش فرد شنیده می شود.

سمعک هوشمند و تقویت اختصاصی صداها

سمعک هوشمند با استفاده از مدار های پیشرفته ی خود صداهای دریافتی از محیط های مختلف را از یکدیگر تمایز می دهد. صداهای دریافتی در سمعک از نظر فرکانسی ، شدتی ، طیفی و… به سرعت شناسایی می شوند و در کمتر از چند میلی ثانیه از یکدیگر تفکیک می شوند. تقویت انجام شده در سمعک هوشمند برای صداهای مختلف متفاوت است. صداهای ضعیف به تقویت بیشتری نیاز دارند و صدا های بلند به تقویت کمتر. سمعک هوشمند صداهای خاص مانند موسیقی و نوازندگی را شناسایی می کند و آنها را با کیفیت بیشتری تقویت می کند‌.

برنامه اتوماتیک سمعک هوشمند

سمعک هوشمند برنامه مخصوص هر محیط را بصورت اتوماتیک تغییر می دهد. سمعک هوشمند با شناسایی هر محیط طبقه بندی مربوط به شرایط صدا ها در آن را به سرعت پیدا می کند و محیط را سریعا شناسایی می کند. تقویت هر محیط بر اساس نیاز های بیمار و میزان نویز و گفتار آن تعیین می شود و بهترین برنامه سمعک برای آن انتخاب می شود. متخصص شنوایی شناسی معمولا برای هر محیط برنامه را بصورت اتوماتیک در اختیار کاربران قرار می دهد.

سمعک هوشمند وایرلس

سمعک هوشمند معمولا دارای سیستم وایرلس می باشد. لوازم جانبی وایرلس مانند ریموت کنترل به سمعک هوشمند متصل می شود. لوازم جانبی سمعک هوشمند علاوه بر موبایل، به لوازم صوتی نظیر تلویزیون، ضبط صوت و… هم متصل می شوند. همچنین بهره گیری از اتصال مستقیم به موبایل و تنظیم توسط اپلیکیشن در سمعک هوشمند راحتی استفاده کاربر سمعک را افزایش داده است.

کاربرد ریموت کنترل در سمعک هوشمند

تنظیمات سمعک هوشمند با استفاده از ریموت کنترل قابل تغییر است. با استفاده از ریموت کنترل می توان صدای سمعک را کم و زیاد کرد. همچنین برنامه ی مخصوص هر محیط را می توان با استفاده از این ابزار جانبی انتخاب نمود.

کاربرد رابط موبایل در سمعک هوشمند

سمعک هوشمند با استفاده از رابط موبایل به گوشی های هوشمند اندروید و آیفون متصل می شود. با استفاده از این ابزار جانبی امکان انتقال صدای مکالمه و موسیقی از موبایل به سمعک هوشمند فراهم می شود.

کاربرد اپلیکیشن موبایل در سمعک هوشمند

با استفاده از اپلیکیشن موبایل قابلیت برقراری ارتباط وایرلس بین سمعک هوشمند و موبایل های اندروید و ios فراهم می شود. تغییر برنامه و ولوم سمعک به همراه زیر و بمی آن توسط اپلیکیشن سمعک هوشمند امکان پذیر می شود

سیستم GPS سمعک هوشمند

سمعک هوشمند در مدل های بالا دارای سیستم GPS (سمعک یاب) می باشند. با استفاده از سیستم GPS  امکان ردیابی سمعک بر روی نقشه گوگل وجود دارد. همچنین محیط های پر کاربرد فرد شناسایی و ثبت می شود و تنظیمات ویژه ای برای آنها در نظر گرفته می شود.

سمعک هوشمند تنظیمات خود را در این محیط ها به صورت اتوماتیک انجام می دهد و بهترین حالت ها را برای آن در نظر می گیرد. معمولا بعد از چند بار شناسایی محیط اطلاعات آن به همراه تغییراتی که کاربر در ولوم کنترل و برنامه سمعک داده است ثبت می شود و پس از ورود مجدد به محیط تغیرات لازم لحاظ می گردد. همچنین با استفاده از اپلیکیشن موبایل می توان محیط های دلخواه را به سمعک هوشمند معرفی کرد تا دستیابی به تنظیم مورد نظر راحت تر گردد.

سمعک هوشمند برای چه کسانی مناسب است؟

سمعک هوشمند تقریبا برای انواع کم شنوایی مناسب است. معمولا سمعک هوشمند خصوصیات گوش واقعی را بهتر شبیه سازی می کند و برای جبران کم شنوایی مناسب تر است. سمعک هوشمند دارای مدلهای متنوعی می باشد.

هر سمعک بسته به سطح تکنولوژی خود دارای خصوصیات و سیستم هایی است. شنوایی هر فرد مختص اوست و مانند اثر انگشت می ماند. اینکه کدام مدل از سمعک هوشمند برای فرد مناسب تر است بستگی به سطح شنوایی و شرایط مجرای گوش، عصب گوش و… بیمار دارد. کودکان و نوزادان دارای شرایط ویژه ای به دلیل حساسیت زبان و گفتار هستند و می توانند از مزایای سمعک هوشمند بهره بیشتری بگیرند. سمعک هوشمند همیشه بهتر از سمعک دیجیتال و آنالوگ می باشد.

قیمت سمعک هوشمند

تکنولوژی های بکار رفته در سمعک هوشمند دارای سطح بالایی است و سیستم شنوایی گوش و مغز را بهتر شبیه سازی میکند. همچنین به دلیل رده ی بالای سمعک های هوشمند کیفیت ساخت و مقاومت در برابر آب و رطوبت و همچنین سیستم وایرلس در آنها قوی تر است.

قیمت سمعک هوشمند معمولا از حدود 2500000 تومان شروع می شود و تا حدود 15000000 تومان ادامه دارد. هزینه لوازم جانبی سمعک جداگانه از سمعک است.

اشتراک گذاری این مطلب

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در google
Google+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *