تست سرگیچه

کلینیک سرگیجه آریاشهر

کلینیک سرگیجه آریاشهر شعبه تخصصی ارزیابی ، توانبخشی و درمان سرگیجه و مشکلات تعادل در مجموعه ی جهان سمعک می باشد. کلیه ی تست های سرگیجه در این مرکز انجام می شود.

مرکز تخصصی سرگیجه و تعادل آریاشهر با بهره گیری از تخصصی ترین آزمایش های ارزیابی و توانبخشی سرگیجه، خدماتی کاربردی را به هموطنان عزیز ارائه می کند.

 

مرکز تخصصی الکتروفیزیولوژی شنوایی و ارزیابی تعادل و سرگیجه آریاشهر

 

برای بررسی سرگیجه و اختلالات تعادلی ناشی از سیستم وستیبولار تست های متعددی وجود دارد که در میان آنها می توان به آزمونهای ویدئومیستاگموگرافی (تست VNG)، الکتروکوکلئوگرافی (تست Ecochg)، پتانسیلهای عضلانی برانگیخته وستیبولار (تست VEMP)، آزمون های بررسی gait و آزمون های بالینی بررسی وضعیت مخچه اشاره کرد. مانور درمانی نیز بعد از تشخیص نوع کانال درگیر انجام می شود.

 

تست VNG

آزمون ویدئونیستاگموگرافی یا تست VNG به بررسی نیستاگموس اطلاق می گردد. این آزمون یکی از مفید ترین آزمایش های پاراکلینیکی در ارزیابی بیماران با شکایت سرگیجه و اختلال تعادل است که همواره با یک شرح حال خوب و معاینات اتولوژیک و نورولوژیک کامل می تواند در تشخیص علت سرگیجه بسیار مفید باشد. تست VNG با هدف بدست آوردن منشا وستیبولار سرگیجه و اختلال تعادل انجام می شود. همچنین این آزمون با دارا بودن مجموعه های تست کالریک و مانور مربوطه مهم ترین تست برای کمک به تشخیص ضایعات یک طرفه یا دو طرفه محیطی و مرکزی همراه با سرگیجه چرخشی می باشد.

Jacob Tellers/Daily Journal Cutline goes here (need info from story)

آزمون های VNG به سه روش زیر گروا اصلی تقسیم می شوند:

1-آزمونهای بررسی کننده سیستم اکولوموتور

شامل آزمون های Saccade، Tracking، Gaze و Optokinetic که توانایی چشم ها را در دنبال کردن اهداف بینایی بررسی کرده و اختلال در آنها نشان دهنده مشکلات نورولوژیکی و یا اختلال در مسیر ارتباطی بین سیستم وستیبولار تا مراکز عصبی آن در مغز مانند وجود ضایعه در مخچه و یا مسیر های وابرن، ضایعه در نواحی کرانیوسرویکال یا قسمت تحتانی مدولا، دژنراسیون، تومور کیست مخچه، عفونت های درگیر کننده مخچه شامل سیفلیس MS، آتاکسی تلانژکتازی، انفارکتوس ساقه مغز، تروما، پارکینسون آلزایمر و… است. تمامی این موارد می تواند باعث سرگیجه شود که با استفاده از این آزمون پیگیری می گردد.

2-آزمونهای positioonal و positioning

این آزمون ها برای بررسی نیستاگموس های ناشی از حرکات سر و بدن طراحی شده است. مهم ترین اختلالی که می توان با این آزمون بررسی قطعی کرد BPPV یا سرگیجه ی وضعیتی خوش خیم است که طی ثبت آبجکتیو حرکات چشمی حین آزمون Dix-Hallpike قابل ارزیابی می باشد.

3-آزمون کالریک

 

آزمون کالریک عکس العمل سیستم تعادلی به آب و هوای گرم و سرد را وقتی که به مجای گوش خارجی اعمال می شود بررسی میکند. این آزمون اطلاعات بسیار مفیدی در مورد ضعف یک طرفه یا دو طرفه ی سیستم وستیبولار و سرگیجه ناشی از آن در اختیار می گذارد.

 

تست ABR (پاسخ های برانگیخته شنوایی)

با این آزمون می توان علاوه بر تعیین آستانه های شنوایی به صورت آبجکتیو، برخی از مشکلات و ناهنجاریهای شنوایی مانند ضایعات فضاگیر، فشار عروقی عصب هشتم مغزی و طیف اختلال نوروپلاتی شنوایی در مسیر عصب شنوایی و همچنین منشا تومورال سرگیجه های ناگهانی را تشخیص داد. لذا این آزمون یکی از مهمترین آزمون ها در حیطه شنوایی است و در تمام گروه های سنی قابل اجراست به خصوص در کودکان و افراد سخت آزمون، ارجحیت تشخیصی دارد.

 

 تست VEMP

در این آزمون عملکرد سیستم تعادلی گوش داخلی با استفاده از محرک صوتی در سطوح شدت بالا ارزیابی می شود. این آزمون به طور معمولی جهت تشخیص عملکرد صحیح ساکول و عصب وستیبولار تحتانی استفاده می شود. نتایج این آزمون در برخی از بیماری های گوش داخلی که باعث سرگیجه و مشکلات تعادلی هم می شوند مانند خوردگی مجرای نیم دایره فوقانی، فیستول پری لنف و برخی مشکلات مرکزی ناهنجار است.

 

تست EcochG (الکتروکوکلئوگرافی)


در این آزمون عملکرد حلزون گوش و عصب شنوایی بررسی می شود. منشا امواج ثبت شده (CM/SP/AP) سلول های مویی و عصب شنوایی است و تغییر در مشخصات هنجار هر یک از این امواج اختلال در منشا تولید آنها را نشان می دهد. از جمله کاربرد های این آزمون می توان به تشخیص بیماری منییر (با تخمین درجه هیدروپس آندولنفاتیک) (که خود باعث سرگیجه و عدم تعادل می شود) و نوروپاتی شنوایی اشاره کرد.

توانبخشى سرگيجه و تعادل

توانبخشى سرگيجه و تعادل يك برنامه مدوم درمانى است و با انجام برخو از مانورها يا تمرينات خاص سعى مى شود تا سرگيجه وضعيتى خوش خيم (bppv) درمان شده يا اختلال عملكرد يكطرفه يا دوطرفه سيستم تعادلى شامل لابيرنتيت ، نوريت ، مشكلات مخچه اى و يا سالمندى توسط سيستم عصبى مركزى جبران شود. در واقع با توانبخشى تعادل مغز مجددا آموزش مى بيند تا با اختلال تعادلى ايجاد شده مانند يك موقعيت هنجار برخورد كرده و با كمك دو سيستم ديگر ( بينايى و حس عمقى) تعادل بدن را حفظ كند.

حتى افرادى كه از سرگيجه مزمن و طولانى مدت رنج مى برند و درمان دارويى موفقى نداشته اند هم مي توانند از اين درمان ها بهره ببرند.

هزینه تست سرگیجه:

 

کلیه ی هزینه های تست سرگیجه که شامل تست VNG، ECHOCG، VEMP براساس تعرفه های وزارت بهداشت و در مان و آموزش پزشکی می باشد. لازم است بدانید کلیه این تست ها تحت پوشش بیمه های تکمیلی و خصوصی است.

 

مدت زمان تست سرگیجه:

 

مدت زمان انجام تست سرگیجه نیم ساعت است. اگر براساس تست VNG فرد نیازمند مانور درمانی باشد، حدودا یک ساعت طول می کشد.

 

آمادگی های لازم قبل از انجام تست VNG و ECHOCG:

 

1. یک الی دو روز قبل از انجام تست سرگیجه بایستی از مصرف داروهای سرگیجه و آرامبخش خودداری کنید.

2. بیمار بایستی از داشتن آرایش صورت پرهیز کند.

3. چهار ساعت قبل از انجام تست VNG و ECHOCG  ناشتا باشند.

4. بیمار همراه داشته باشند.

5. یک روز قبل از انجام تست سرگیجه از مصرف الکل خودداری کنید

 

نکته: بیمار بعد از انجام تست سرگیجه از فعالیت هایی نظیر رانندگی بایستی خودداری کند.